Základní charakteristiky
Než se začne s vyjmenováváním předností a nedostatků lithiových akumulátorů, je třeba zdůraznit, že tento typ akumulátorů je poměrně mladý a rok od roku se neustále zlepšují jeho vlastnosti. Mění se měrné energie, velikost vybíjecích a nabíjecích proudů, zvyšuje se životnost akumulátorů a hlavně se snižuje jejich cena, jak výrobní tak prodejní.
Hlavní přednosti hermetických lithiových akumulátorů
- vysoké napětí – typické jmenovité napětí 3,6 V, oproti napětí 1,2 V u NiCd a NiMH akumulátorů (Pozn.: Nejběžnější jmenovité napětí u Li-aku je uvedených 3,6V, ale jsou i Li-aku s jmenovitým napětím 3,2V, 3,0V, 2,0V, 1,5V - viz dále)
- vysoká energie – NiCd 4/3AF – 2 400 mWh (2000 mAh/1,2 V); NiMH 4/3AF – 5 400 mWh (4500 mAh/1,2 V); Li-Ion 4/3AF – až 12 330 mWh (3425 mAh/3,6 V)
- nízká hmotnost – NiCd 4/3AF – 45 g; NiMH 4/3AF – 60 g; Li-Ion 4/3AF – 40 g
- dlouhá životnost – při správném zacházení lze dosahovat 500 – 1500 cyklů a vývoj Li-Ionových akumulátorů neustále pokračuje
- nízké samovybíjení – okolo 8 % za měsíc při +20 °C oproti 25 % u NiCd a NiMH akumulátorů
- nemají tzv. paměťový efekt
- dobrá bezpečnost a možnost pozemní a námořní dopravy bez větších omezení – oproti primárním lithiovým článkům neobsahují lithium v čistém kovovém stavu. Problém je s přepravou leteckou.
- nezávadné pro životní prostředí – neobsahují olovo, rtuť nebo kadmium
- změna napětí v průběhu vybíjení je větší oproti NiCd nebo NiMH akumulátorům, čímž je dána možnost lepší indikace stavu zbytkové kapacity akumulátoru
- možno sledovat i závislost stavu nabití (SOC) na napětí naprázdno (OCV)
Nevýhody lithiových akumulátorů
- nabíjecí proud je ve většině případů omezen na 1,5 It – nabíjení se provádí konstantním napětím, plně je akumulátor nabit za 2–3 hodiny oproti NiCd akumulátorům, které lze dobýt i během 15 minut. Ale nabít Li-Ion akumulátor z 80–85 % lze i do jedné hodiny.
- maximální vybíjecí proud je do 2 It – u NiCd i 20 It (Pozn.: opět hovoříme o nejběžnějších typech. Speciální Li-aku jsou určeny i pro proudy 15 nebo 30 It).
- v průběhu vybíjení dochází k poklesu napětí (viz obr. 4.5), což je výhodné pro sledování zbytkové kapacity akumulátoru, ale při použití v zařízeních, které potřebují stálý příkon, musí s klesajícím napětím vzrůstat vybíjecí proud
- velký vnitřní odpor – až 10× větší než u NiCd nebo NiMH (Pozn.: opět hovoříme o nejběžnějších typech. Speciální Li-aku pro vysoké prooudy 15 nebo 30 It mají velmi malý vnitřní odpor).
- pracovní teplota je do –20 (max. –30) °C – u NiCd je to až do –40 °C
- lithiové akumulátory jsou velice náchylné na přebíjení a podvybíjení, proto většina baterií musí obsahovat řídící elektronické obvody. Při poklesu napětí při vybíjení pod povolenou mez dochází k trvalému zničení akumulátorové baterie
- nabíječe lithiových akumulátorů nejsou zaměnitelné s nabíječi pro NiCd a NiMH akumulátory. Li–Ion baterie opatřené elektronickým obvodem je však možné nabíjet nabíječem pro NiCd nebo NiMH akumulátory. Tím je umožněna vzájemná zaměnitelnost těchto zdrojů např. v mobilních telefonech.
- vysoká prodejní cena – avšak ceny každým rokem klesají, od roku 1999 do roku 2002 ceny klesly více než na polovinu
Viz také
O bateriích a akumulátorech víme opravdu vše! A rádi Vám poradíme.
Vyrobíme baterii na míru, přesně podle Vašich požadavků.
Jsme držitelem certifikátů jakosti ISO 9001.
Při nákupu nad 5000 Kč platíme dopravu my.