Skladování lithiových akumulátorů
Optimální podmínky pro skladování lithiových akumulátorů jsou 0 až +25 °C teploty a 65 ± 20 % relativní vlhkosti. Povolené rozsahy pro skladování najdete vždy v technických specifikacích.
Lithiové akumulátory a baterie se skladují vždy v nabitém stavu. Skladovat baterie by se měly v rozpojeném stavu od spotřebiče, pokud je to možné. Protože i spotřebič, který se jeví jako nezapnutý, může odebírat z baterie, třeba jen minimální, proud.
Přestože mají malé samovybíjení, doporučuje se každých 6 měsíců (minimálně každých 12 měsíců) je nabít asi 50-ti % jmenovité kapacity. Toto opatření je hlavně z důvodů elektroniky, která je součástí Li-Ionových akumulátorů a má neustálý (sice nepatrný) odběr energie. Pokles napětí pod povolenou mez může způsobit elektronické odpojení akumulátoru od kontaktů baterie a může se stát, že díky tomu již akumulátor nepůjde přes elektroniku nabít. Pokles napětí může způsobit náchylnost elektroniky na statickou energii. V případě složitější elektroniky, pak vymazání důležitých hodnost z pamětí elektronických obvodů.
Z toho také vyplývá, že po vybití akumulátoru nebo baterie se musí články co nejdříve také nabít. Nejen, že by mohlo dojít ke snížení životnosti akumulátoru, ale díky dalšímu vybíjení akumulátoru přes ochrannou elektroniku může dojít k tomu, že bude akumulátor odpojen od nabíjecích kontaktů a již nepůjde v nabíječi nabít (viz obr. 4.9.).
Poznámka:
Bohužel jsme se setkali s tím, že někteří výrobci fotoaparátů nebo videokamer, a to docela prestižní značky, doporučují skladovat lithiové baterie v nenabitém stavu. A důvod je, alespoň pro mne, velice nesmyslný. Doporučují to u baterií, kde je čip, který indikuje stav nabití nebo kapacitu baterie. Pokud by se stalo, že baterii plně nabijete a pak ji dlouhodobě skladujete, stane se to, že při vložení baterie po skladování do přístroje bude stále indikovat stav plného nabití, ale ve zkutečnosti bude mít kapacitu nižší o samovybíjení a o kapacitu spotřebovanou elektronikou. Takže by se mohlo stát, že na idikátoru stavu nabití si přečtete, že se může třeba kamerou točit ještě hodinu a baterie se najednou odepne. Je to asi velice nepříjemné, ale dle mého názoru je to menší zlo, než když se baterie uložená ve vybitém stavu na dlouhodobé skladování natrvalo elektronicky odepne a již ji nelze nabít a musíte si zakoupit novou. Určitě jsem tímto nechtěl pomlouvat onoho nepojmenovaného výrobce, ale dle mého názoru by lepším řešením bylo napsat do návodu k použití, že se doporučuje skladovat baterie v nabitém stavu, ale po dlouhodobém skladování nemusí indikátor stavu nabití ukazovat korektní hodnoty a že se doporučuje baterii znovu plně nabít. Ale jedná se o můj osobní názor, čtenáři nechť si udělají názor svůj, který parametr, zda životnost nebo přesná indikace stavu nabití, je pro Vás důležitější.
Viz také
O bateriích a akumulátorech víme opravdu vše! A rádi Vám poradíme.
Vyrobíme baterii na míru, přesně podle Vašich požadavků.
Jsme držitelem certifikátů jakosti ISO 9001.
Při nákupu nad 5000 Kč platíme dopravu my.